Vytrvalosť

Dovoľte mi milí priatelia, aby som sa na tomto mieste trošku viac pomenovala tejto ľudskej cnosti. Podľa mňa a mienky mnohých iných známych mysliteľov je vytrvalosť nevyhnutným faktorom pre dosiahnutie všetkých snov a cieľov. Viem to aj z príkladu z vlastnej skúsenosti, kedy moja nedostatočná vytrvalosť spôsobila to, že som sa rýchlo dokázala vzdať a nedokončiť to čo som začala. Práca na posilnení tejto vlastnosti ma stála asi najviac síl a v niekedy aj sĺz.

Základom vytrvalosti je silná vôľa. V spolupráci s túžbou niečo dokázať, alebo niečo získať tvoria neprekonateľný pár. Ako som už ale vyššie uvádzala budovanie tejto ľudskej vlastnosti si žiada asi najviac úsilia a pre väčšinu z nás sa stáva neprekonateľnou prekážkou. Dobrou správou ale je, že aj táto ľudská slabosť, medzi ktoré nepochybne nedostatok vytrvalosti patrí, sa dá prekonať. Ako? No predsa naozajstnou túžbou po úspechu. Bez tejto túžby nedosiahnete žiadne výsledky, ktoré by Vám mohli priblížiť k vytúženému cieľu. Toto majte stále na pamäti: „ Slabá túžba prináša iba slabé výsledky, tak ako malý oheň prináša iba málo tepla“.

Najdôležitejším pravidlom ako posilniť svoju vytrvalosť je povzniesť sa nad svoje neúspechy. Nech Vás hreje pri srdci, že každý človek na ceste za úspechom musí zažiť množstvo neúspechov. Je však už len potom na ňom, či si z nich vezme ponaučenie a posilnia ho na ceste vpred, alebo ho položia na kolená a už nevstane. Náš celý život je plný prekážok a našou úlohou je ich zdolávať a poučiť sa z nich. Ja viem, že sa často hovorí, že iba blázni sa učia na vlastných chybách a múdri sa učia na cudzích. Ale ukážte mi takého človeka, ktorý v živote nespravil jednu chybu. Najlepšie je si skúsiť na vlastnej koži aké to je, a tešiť sa z toho, keď tú chybu dokážeme aj sami odstrániť. Vtedy si viac vážime potom dosiahnutých úspechov.

Ale aby som sa vratila späť k tomu, čo som v tejto kapitole chcela najviac zdôrazniť je, že vytrvalosti sa dá naučiť. Chcete vedieť ako? Prihláste sa do môjho e- learningového kurzu a pomocou jednoduchých cvičení to hravo zvládnete aj vy. Tešim sa.